Ciekawostki


Czy wiesz że?...

najdłuższym słowem w języku angielskim jest...

więcej


Gdzie najtrudniej spotkać sąsiada?

Miejsce, w którym najciężej spotkać sąsiada, to Mongolia!

więcej


Język Wikingów

Wikingowie posługiwali się językiem staronordyckim, dowiedz się więcej o ich języku i piśmie!

więcej


Czy wiesz że:

Pismo chińskie składa się z ponad 50 tysięcy znaków, ale wystarczy dobrze znać 5-6 tysięcy, aby przeczytać 95% treści np. w codziennej prasie.

więcej


Stumilowy las istnieje naprawdę!

Las w którym hasali Kubuś Puchatek i Przyjaciele to fascynujące miejsce. Przeczytajcie...

więcej


Simnel cake

Simnel cake - ciasto wielkanocne w Wielkiej Brytanii ma tylko 11 marcepanowych kulek, bo jeden z 12 apostołów zdradził.

więcej


Włoskie przysmaki na Wielkanoc

Włochy to kultura jedzenia, więc nie może zabraknąć wielkanocnych posiłków spożywanych w gronie znajomych, przyjaciół i rodziny.

więcej


Duńskie piwo wielkanocne

Duńskie browary warzą specjalne świąteczne piwo, sprzedawane tylko w czasie okresu wielkanocnego.

więcej


Irlandzkie puby

Jak wyglądają i jak się w nich zachować?

więcej


Jak jedzą Francuzi?

Francja słynie z ogromnej ilości (około 400) gatunków sera! Do posiłku koniecznie musi być podane wino.

więcej


Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Najważniejszą tradycją obchodów Dnia Świętego Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym.

więcej


Wyścigi z naleśnikiem

Czyli jak Anglicy obchodzą Ostatki

więcej


2011-03-04

Włoskie ciastka karnawałowe

Włoski karnawał był zawsze synonimem raju jeśli chodzi o słodycze. Do dziś są niezwykle popularne w całym kraju tak zwane frittelle.

więcej


2011-03-02

Koniec Karnawału w Niemczech

"Piąta pora roku" jest obchodzona hucznie i ciekawie. Warto poznać te tradycje...

więcej


2011-02-18

Ojczyzna krawata

Nieodłączny atrybut eleganckiego mężczyzny lub „zwis męski ozdobny”, jak mawiano w PRL, a po ludzku – krawat, wywodzi się z Chorwacji

więcej


2011-01-28

Szwedzka etykieta i zwyczaje

Szwedzka etykieta jest całkiem podobna do polskiej, można jednak powiedzieć, że jak gdyby „bardziej obowiązuje”. Czyli o tym jak zachować się w Szwecji.

więcej


2011-01-18

Wiedeński Karnawał

Karnawał we Wiedniu słynie z tego, że jest jednym z bardziej dystyngowanych rodzajów karnawałów. Co roku ściśle w samym Wiedniu odbywa się około trzystu oficjalnych balów.

więcej


2011-01-06

Święto Trzech Króli we Włoszech

Trzech Króli znane jest szczególnie wśród dzieci jako Święto Befany. Jest to wiedźma latająca na miotle, która zamiast Świętego Mikołaja przynosi prezenty w noc z 5 na 6 stycznia.

więcej


2011-01-06

Święto Trzech Króli we Francji

Święto to jest pochodzenia chrześcijańskiego i pogańskiego zarazem. Chrześcijańskiego, ponieważ upamiętnia przybycie trzech króli do stajenki w Betlejem. Pogańskie - ponieważ jest to pamiątka po królu rzymskim. Rodzina wybiera swojego króla i swoją królową, jak Rzymianie, ich metodą: głosują za pomocą bobu.

więcej


2011-01-03

Włoskie szopki

Najważniejszym dniem Świąt we Włoszech jest Boże Narodzenie i właśnie z tym dniem związana jest najbardziej kultywowana tradycja, jaką jest budowanie szopek przez włoskie rodziny.

więcej


2010-12-23

Boże Narodzenie w Chorwacji

Chorwacja ma ciekawe zwyczaje świąteczne, jak na przykład zapalanie symbolicznych trzech pni drzewa czy rozkładanie słomy pod stołem. Jakie ma to znaczenie? Poczytajcie...

więcej


2010-12-23

Boże Narodzenie w Rosji

Zgodnie z kalendarzem juliańskim, według którego żyje rosyjski Kościół prawosławny – obchodzone jest w tydzień po Nowym Roku. Złoty wystrój świątyń, a także radosne melodie modlitw i kolęd tworzą niepowtarzalną atmosferę.

więcej


2010-12-23

Niemieckie Boże Narodzenie

Kulinarnym punktem kulminacyjnym niemieckiego Bożego Narodzenia nie jest - w przeciwieństwie do Polski i wielu innych krajów - Wigilia, lecz pierwszy dzień świąt. 24 grudnia wypełniony jest do ostatniej chwili ostatnimi przygotowaniami.

więcej


2010-12-15

Sztokholm Wenecją północy...

Sztokholm należy do najpiękniejszych stolic Europy. To miasto inne niż wszystkie pozostałe miasta Skandynawii. Często, nie bez powodu, jest nazywane Wenecją Północy. Każdemu, kto miał w życiu okazję odwiedzić oba te miasta, skojarzenie takie nasuwa się niejako automatycznie.

więcej


2010-12-13

Piękny Petersburg

Petersburg został przez UNESCO ogłoszony ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata, m.in. w związku z opiniami, że jest jednym z najwspanialszych zespołów urbanistycznych świata.

więcej


2010-12-09

Francuzów rozmowy przy kawie

Nikogo nie powinno zaskoczyć, gdy w czasie porannej kawy bądź spaceru Francuz zacznie nas podpytywać o tematy powszechnie uważane w Polsce za poważne, nie sprawdzające się w konwencji „small talk”

więcej


2010-12-09

Malowniczy region Francji

"Malownicze wioski, tętniące życiem miasteczka tonące w fioletowym morzu pola lawendy, wyśmienita kuchnia obficie zakrapiana czerwonym winem i imponujące zabytki."
Jaki to region? Przeczytajcie aby się dowiedzieć więcej...

więcej


2010-12-07

Rosyjska prohibicja

Rosjanie do dziś nie mogą wybaczyć Gorbaczowowi częściowej prohibicji (nazywanej popularnie Полусухой Закон – połusuchoj zakon), którą wprowadził w okresie pierestrojki.
Do połowy lat 80. alkoholu nie sprzedawano od godziny 19 do 11, czyli do „godziny wilka”.

więcej


2010-12-07

Absurdy, które tylko my możemy zrozumieć...

Polacy działający w Rosji mają ogromna przewagę nad innymi zachodnimi biznesmenami. Oba nasze narody żyły kiedyś w podobnych czasach komunizmu i Polakowi jest dużo łatwiej zrozumieć absurdy i pozostałości tej epoki

więcej


2010-12-07

Rosyjskie obyczaje

Obywatele Federacji Rosyjskiej to Rassijanie, zaś Rosji to Russkije. Rosjanie (Russkij) w kontaktach osobistych są przyjaźni i pamiętliwi w myśl zasady: przyjaciel albo wróg. W relacjach biznesowych przeciwnie – pragmatyczni

więcej


2010-12-06

Watykan nie lubi mini

Jesteś w Watykanie i chcesz zrobić zakupy w sklepie lub aptece, a masz na sobie skąpy, letni strój? Musisz kupić jednorazowe ubranie albo pocałujesz klamkę.

więcej


2010-12-06

Niemieckie poczucie humoru

Z humorem w przypadku biznesowych spotkań trzeba zachowywać rozwagę...

więcej


2010-12-02

Najsłynniejszy festwial piwa

Historia Oktoberfest zaczęła się w 1810 roku od uroczystości weselnych z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika I z Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Stąd łąka, na której rozbija się tradycyjnie wielkie namioty biesiadne zwie się w Monachium.

więcej


2010-12-02

NIEMIECKIE ZWYCZAJE

Jeżeli jedziesz z wizytą służbową do Niemiec musisz wiedzieć, że...
W Niemczech używanie tytułów przed nazwiskiem jest bardzo ściśle przestrzegane. Warto więc upewnić się, czy osoba, z którą mamy do czynienia ma tytuł naukowy lub zawodowy!

więcej


2010-11-28

Hiszpańskie obyczaje

Hiszpanie podczas pierwszego spotkania nie podają sobie ręki, ale całują w oba policzki. Warto o tym pamiętać, żeby nie skrępować się w takiej sytuacji.

więcej


2010-11-24

Bary w Hiszpanii

Wyznacznikiem popularności baru jest ilość śmieci na podłodze. Sterty serwetek, orzeszków, papierosów (choć teraz tylko w niektórych miejscach można palić) nie znaczą wcale, że knajpa jest kiepska. Wręcz przeciwnie!

więcej


2010-11-24

Tapas

Tapas (hiszp. tapa oznacza pokrywkę, wieczko) są to niewielkie przekąski, typowe dla każdej hiszpańskiej restauracji, baru czy winiarni.

więcej


2010-11-24

Hiszpański rytm dnia

Gdy jedziesz do Hiszpanii warto żebyś wiedział, że dzień zaczyna się tu znacznie wolniej niż w Polsce. Sklepu otwierane są koło 10.00. Głowny posiłek dnia spożywany jest pomiędzy godziną 14 a 16. w tym czasie są zamknięte sklepy, gdyż jest to okres siesty.

więcej


2010-11-24

Norweskie fiordy

Czy marzyliście kiedyś, żeby ujrzeć fiordy? "Wpływając do norweskich fiordów zostajemy otoczeni scenerią, o jaką bardzo trudno gdzie indziej na świecie.

więcej


2010-11-24

Imiona norweskie

Ola, Kim i Karin-To typowe norweskie imiona, ale konia z rzędem temu, kto określi płeć ich właścicieli. Ola to skrócona forma Olafa, popularnego w Szwecji, Kim może być noszone niezależnie od płci, a Karin jest imieniem żeńskim.

więcej


2010-11-23

Z namiotem po Norwegii

Norwegia jest wymarzonym krajem dla wędrowców. Zgodnie z obowiązującym od wieków prawem Allemansretten, wolno rozbijać obóz (vide namiot) na jeden dzień w dowolnym miejscu, byle byłoby w pewnym oddaleniu od najbliższych zabudowań (ok. 150 metrów).

więcej
Strefa dla uczniów

Login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Ambit Centrum Edukacyjne    tel.: 58 782-0-999     admin@ambit.strefa.pl
PKO BP S.A. 92 1440 1026 0000 0000 0814 4718