Włoskie przysmaki na Wielkanoc

Włochy to kultura jedzenia, więc nie może zabraknąć wielkanocnych posiłków spożywanych w gronie znajomych, przyjaciół. Na wielkanocnym stole pojawia się obowiązkowo baranina, która we Włoszech jest symbolem Wielkanocy. w tym okresie odwiedza się znajomych ofiarowując im jajka z czekolady oraz colombę, czyli ciasto drożdżowe przypominające naszą polską babkę. Historia tego tradycyjnego ciasta bez którego nie ma świąt jest długa sięga bowiem VI wieku, kiedy ciasto to zostało zaproponowane oblegającemu Pavię władcy Longobardów. Tak jak i dziś była wówczas symbolem pokoju i radości. Włoskie dzieci nie znają tradycji czekoladowego zająca ale w niecierpliwości oczekują nadejścia niedzielnego poranka, kiedy będą mogły odkryć zawartość czekoladowej niespodzianki. Zwyczaj ofiarowywania jaj zakorzeniony jest w tradycji związanej z symboliką Wielkanocy czyli okresu w którym przyroda budzi się do życia po zimie. Jajko symbolizuje odnawiające się życie. Każdemu chcemy w ten sposób przekazać trochę radości.

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/1491/pasqua-czyli-wielkanoc-we-wloszech