Irlandzkie puby

W irlandzkich pubach zawsze jest sympatyczna atmosfera, życzliwie nastawieni stali goście, miła obsługa przy barze i „crack”, czyli ogólna zabawa. Ożywionym rozmowom towarzyszy whiskey albo Guinness -  dwa narodowe napoje. Irlandzkie puby wywodzą się ze średniowiecznych tawern, zajezdnych gospód i „shebeens” – nielegalnych szynków, które kiedyś doskonale prosperowały. W czasach wiktoriańskich browarnictwo i gorzelnictwo były głównymi gałęziami przemysłu narodowego. Z tamtych czasów pochodzą zachowane do dziś pełne przepychu wnętrza wiktoriańskich i edwardiańskich pubów, z mahoniowo-marmurowymi barami. Przytulne sale z „zagrodami” to inna typowa cecha irlandzkich pubów. Tradycyjne są pomalowane na jaskrawe kolory lub czarno-białe ściany i czarne belki. Niektóre wiejskie puby pełnią jednocześnie rolę sklepów spożywczych.

Dobre puby znajdują się w całym kraju. Prawdziwy raj dla ich miłośników to Kilkenny. W Corku i Kerry jest kilka najbardziej malowniczych. Rejon dolnego Shannonu, zwłaszcza hrabstwo Clare, słynie z pubów o szczególnej atmosferze, w których często zdarzają się wieczory improwizacji muzycznych. Zachód obfituje w typowe puby. Liczni turyści i studenci są gośćmi pubów w Galway.

Chociaż w Dublinie jest wiele wspaniałych teatrów, kin, nocnych klubów i dyskotek, to jednak specyficzny klimat miasta, różniącego się bardzo od innych europejskich stolic, tworzą puby. Dowcipne rozmowy przy Guinnessie i improwizowane sesje muzyczne wypełniają wieczory niemal w każdym lokalu.

Wśród brukowanych uliczek Temple Bar można znaleźć kluby i puby z muzyką tradycyjną oraz najnowszą. Po drugiej, północnej stronie rzeki działają dwa najwyżej cenione teatry, największe kina i Point Theatre z widownią na 7000 miejsc, powstały w zaadaptowanej XIX-wiecznej stacji kolejowej tuż obok doków. Dziś w Point organizowane są wielkie rockowe imprezy, rozbrzmiewają piosenki z musicali, arie operowe i utwory instrumentalne wielkich mistrzów muzyki klasycznej. Dwukrotnie odbył się tutaj Konkurs Piosenki Eurowizji.

Dublińskie puby są ważnym miejscem w historii Irlandii. W pubach rozegrało się wiele scen znanych z kart irlandzkiej literatury, spotykali się w nich politycy snujący plany powstania, a także miały swe prawykonania światowe szlagiery muzyczne. Przytulne wnętrza ozdobione pamiątkami z dawnych lat, wypełnione śpiewem i tańcem, gwarem rozmów i gromkim śmiechem, sprawiają, że puby są miejscem, którego turysta nie można ominąć. W całym mieście pubów jest niemal tysiąc.

Jak zachować się w irlandzkim pubie?

- Nie pośpieszaj barmana przy nalewaniu Guinnessa. Najlepiej usiądź przy swoim stoliku i czekaj aż barman go ci przyniesie.

- Raczej też nie zamawiaj dla siebie dwóch rodzajów alkoholu: piwa i cydru.

- Jeżeli zależy ci na zwiększeniu ilości wspólnych tematów, to zainteresuj się futbolem irlandzkim (połączenie rugby i piłki nożnej).

- Zasadniczo, w pubie nie poruszaj tematów związanych z polityką i religią. W Irlandii jest dostrzegalny silny związek tożsamości narodowej z religijną, więc nawet jeśli jesteś Irlandczykiem, to zawsze lepiej rozmawiać o sporcie.

Źródła: http://www.koniecswiata.net/europa/irlandia/encyklopedia/ludzie-i-kultura/

Irlandia - Przewodniki Wiedzy i Życia