2011-01-28

Szwedzka etykieta i zwyczaje.

"Szwedzka etykieta jest całkiem podobna do polskiej, można jednak powiedzieć, że jak gdyby „bardziej obowiązuje”. Szwedzi, rozmawiając, zawsze patrzą sobie prosto w oczy. W ten sposób zachowany zostaje szacunek pomiędzy rozmówcami. Warto też często się uśmiechać. Niczym dziwnym nie jest, że zupełnie obca osoba wdaje się z wami w swobodną konwersację - na mieście, w sklepie czy w metrze. Wszyscy są wobec siebie niesłychanie uprzejmi i taktowni. (HK)

Mieszkańcy. Na ogół przeważa pogląd, że Szwedzi są raczej nieufni, powściągliwi i bardzo formalni. Nic bardziej mylnego. W kontaktach bezpośrednich zachowywana jest na ogół dbałość o okazanie należytego szacunku rozmówcy, jednak każda rozmowa zaczyna się od nieformalnego „hej” a kończy na równie nieformalnym „hej då!”, i to niezależnie od tego, czy załatwiasz sprawę w banku, pytasz przechodnia o drogę, czy rozmawiasz z rówieśnikami.

Czasami mówi się, że Szwedzi to racjonalni indywidualiści. To prawda, że charakteryzuje ich chłodne spojrzenie na świat, ale jest to niesłychanie cenna umiejętność ucząca obiektywnego, konstruktywnego i analitycznego myślenia. Przydaje się to zwłaszcza na uczelni, gdzie trzeba „myśleć” a nie „umieć” (niestety w Polsce jest zazwyczaj odwrotnie).

Szwedzi są też niesłychanie serdeczni i uprzejmi. Wystarczy rozłożyć mapę, a ktoś zaraz na pewno podejdzie i spyta, w czym może pomóc. Pani w sklepie wprowadzi chętnie kod uzupełniający kartę Comviq, a przechodzień, którego spytacie o drogę, osobiście zaprowadzi was do celu."

Źródło: http://www.koniecswiata.net/europa/szwecja/encyklopedia/ludzie-i-kultura/